• Školský psychológ

• Kto je školský psychológ?

Školský psychológ vykonáva odborné činnosti v rámci orientačnej psychologickej diagnostiky, individuálneho, skupinového alebo hromadného psychologického poradenstva, psychoterapie, prevencie a intervencie k deťom a žiakom s osobitným zreteľom na proces výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach; vykonáva aj odborné činnosti psychologického poradenstva v oblasti rodinných, partnerských a ďalších sociálnych vzťahov. Poskytuje psychologické poradenstvo a konzultácie zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom škôl a školských zariadení.

Školský psychológ je zamestnancom školy, a teda je každodenne v priamom kontakte so žiakmi, čo mu umožňuje lepšie poznať žiakov. Žiaci poznajú školského psychológa, stretávame sa spoločne na chodbách, na hodinách pri rôznych aktivitách, a teda žiaci sú otvorenejší pre spoluprácu alebo individuálny rozhovor. Dôležitý je vzťah dôvery. Osloviť školského psychológa môžu kedykoľvek osobne alebo mailom pri malom, či väčšom- akomkoľvek probléme. Problémy môžu byť rôzne, môžu sa týkať učenia, pozornosti, vzťahov v triede či s učiteľmi alebo majú osobné problémy a rôzne krízy, s ktorými si nevedia poradiť. Závažnejšie problémy sú vždy konzultované s rodičom žiaka a spoločne sa snažíme nájsť vhodné riešenie.

Osloviť školského psychológa môžu všetci – žiaci, rodičia i učitelia.
          Práca školského psychológa sa riadi Etickým kódexom školského psychológa. Psychologická starostlivosť školského psychológa nezahŕňa diagnostické vyšetrenie, ide len o orientačnú diagnostiku, ktorá umožňuje školskému psychológovi bližšie poznať žiaka. Riadne diagnostické psychologické vyšetrenie uskutočňuje Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva, s ktorým spolupracujeme.

Konkrétnou náplňou práce školského psychológa je činnosť:

Poradenská – poskytuje konzultácie žiakom, rodičom, učiteľom. Poradenstvo sa týka rôznych oblastí, napr. voľba povolania, výchova, správanie. Pomáha žiakom a rodičom v rôznych oblastiach, ktoré majú dopad na výchovno-vzdelávací proces. Úzko spolupracuje so školským špeciálnym pedagógom a výchovným poradcom (voľba povolania a strednej školy).

Preventívna – pozoruje žiakov v triedach za účelom odhalenia problémových žiakov. Realizuje rôzne programy, ktorých cieľom je predchádzať vzniku rôznych problémov,

Intervenčná – v spolupráci so zainteresovaným stranami (žiak, rodič, učiteľ, výchovný poradca) sa snaží eliminovať negatívne prejavy správania u žiaka a posilniť jeho pozitívne stránky. Tiež pomáha rodičom, aj učiteľom pri spracovaní ich postojov a prežívania, ktoré sa u nich objavujú v súvislosti s nežiaducim správaním ich dieťaťa/žiaka. Pracuje tiež s triednymi kolektívmi, aby doviedol žiakov k akceptácii „inakosti“ a pochopeniu toho, že každý z nás je dobrý v niečom inom. Snaží sa posilniť pozitívny vzťah žiakov ku škole a školskému učivu.

Diagnostická – pomocou psychodiagnostických metód (orientačná psychodiagnostika) poznáva osobnosť žiaka, jeho schopnosti, záujmy. Aj tie mu pomáhajú pri práci so žiakom. Následne môže posilňovať pozitívne správanie a vlastnosti a redukovať tie negatívne.

Schránka dôvery

• Schránka dôvery je určená pre každého, kto potrebuje pomôcť, zdôveriť sa, resp. upozorniť na problém.
          • Odkazy číta školský psychológ