• Plenárne ZRPŠ a triedne rodičovské schôdzky

srdečne Vás pozývame na plenárne ZRPŠ, ktoré sa uskutoční v pondelok 16.septembra 2024 o 16.00 hod. v školskej jedálni.

Po skončení plenárneho ZRPŠ sa budú konať triedne rodičovské schôdzky v kmeňových triedach žiakov (okrem 1.A, 1.B, 5.B).

Tešíme sa na Vašu účasť!

• RAK v rozvrhu

v novom školskom roku 2024/2025 sme zaviedli ranné kruhy – v pondelok a v piatok v čase od 7.40 – 7.55 hod., kedy od prvého ročníka dávame priestor žiakom vyjadrovať svoje emócie a potreby nenásilnou formou počas ranných komunít.

Ranná komunita je dôležitým nástrojom pozitívneho riadenia triedy, vytvárania bezpečného a podporujúceho prostredia ako predpokladu vysoko efektívneho učenia. Ranný kruh poskytuje priestor na upevňovanie pravidiel správania sa v triede, rozvoj komunikačných zručností a kritického myslenia detí, rozvíjanie dôležitých sociálnych zručností (dôvera, pravdivosť, úcta, aktívne počúvanie a najlepší osobný výkon) a vytváranie pozitívnych vzťahov v triede.

ČO JE CIEĽOM RANNÝCH KRUHOV?

Základným cieľom ranných komunít je vytvoriť bezpečné prostredie, v ktorom sa žiaci cítia dobre, prejavujú si úctu, rešpektujú sa a necítia sa byť ohrození. Očakávame, že v takomto prostredí aj vlastný proces učenia sa žiakov prebieha efektívnejšie.

Naše hlavné ciele sú:

• prostredníctvom ranných komunít a iných aktivít budovať a posilňovať dobré vzťahy medzi žiakmi v triedach, vzťah žiakov ku škole,

• budovať a rozvíjať vnútornú motiváciu žiakov k učeniu sa a práci,

vytvárať bezpečné prostredie rešpektujúce individuálne osobnosti žiakov,

posilňovať súdržnosť triedneho kolektívu,

rozvíjať sociálne a komunikačné schopnosti pre zvládanie a prevenciu konfliktov,

rozvíjať komunikačné schopnosti v oblasti počúvania a rozprávania (počúvať komunikačného partnera a získané informácie použiť v ďalšej komunikácii, veku primerane odpovedať na položené otázky, vedieť formulovať svoj postoj),

• veku primerane rozvíjať kritické myslenie (pravidlá diskusie, vecná argumentácia)
            • vytvárať dohody a pravidlá triednych kolektívov podľa potrieb a aktuálnej situácie,

• vytvárať atmosféru spolupatričnosti a dôvery,

• zvyšovať sebavedomie detí - pochvala, povzbudenie = ukázať deťom, čo je v nich dobré, najlepšie,

• venovať sa sebapoznávaniu a poznávaniu iných, vytváraniu sebaúcty a úcty k spolužiakom, dospelým, starším ľuďom,

• rozvíjať vzájomnú pomoc a spoluprácu, kamarátske vzťahy,

• venovať sa sebahodnoteniu, pozitívnemu hodnoteniu iných,

hodnotiť vlastný výkon, snaživosť, aktivitu, zodpovednosť,

• naučiť sa vyjadrovať pozitívne a negatívne city, postoje,

vedieť prijať kritiku, priznať si chybu, snažiť sa ju odstrániť,

učiť sa pozitívne hodnotiť, oceňovať druhých,

• chrániť zdravie dodržiavaním pravidiel spolužitia a dodržiavať pokyny bezpečnosti a ochrany zdravia v škole, v triede, na chodbách.

Veríme, že ranné kruhy prispejú k vytvoreniu pozitívnej pracovnej klímy v škole. Ďakujeme za porozumenie.