Na hodine chémie sa naše deviatačky zahrali na detektívov a určovali stanovené vzorky sacharidov. Neviete, čo je sacharid? Je to cukor. Použili sme glukózu, fruktózu, sacharózu a škrob. Na začiatku sme zisťovali ich rozpustnosť v studenej a teplej vode. Ako dôkazové činidlá sme použili roztok modrej skalice s hydroxidom sodným, pomocou ktorého sme urobili Biuretovu dôkazovú reakciu. Pri monosacharidoch, ako je glukóza a fruktóza, vzniklo oranžové zafarbenie po zahrievaní, kde v roztoku vznikol oxid meďný. Reakcia pri sacharóze bola negatívna a dokázali sme, že tento cukor je oligosacharid, ktorý patrí medzi disacharidy. Škrob vo vode sme zahrievali a vtedy sa nám úplne v skúmavke rozpustil. Ako dôkaz sme urobili Lugolov roztok, čo je jód v roztoku jodidu draselného. Ten sme nakvapkali na reznú plochu zemiaka alebo sme ho naliali do roztoku škrobu a vzniklo čierne až tmavo fialové sfarbenie ako dôkaz. Škrob patrí medzi polysacharidy. Dievčatá si postupne svoje zistenia zapisovali do pripraveného protokolu, ktorý po skončení vyučovacej hodiny odovzdali. Podobné dôkazy čakajú aj chlapcov.
Novinky

Dôkazy sacharidov

Oznam o udelení riaditeľského voľna
Vážení rodičia,
oznamujem Vám, že dňa 21. apríla 2017 poskytujem riaditeľské voľno všetkým žiakom našej školy, z dôvodu osláv 30. výročia otvorenia tunajšej základnej školy. ŠKD v tento deň tiež nebude v prevádzke.
Mgr. Katarína Šnircová, riaditeľka školy

DOTAZNÍK
Vážení rodičia detí z ročníkov 1.- 4. !
Ak chcete pomôcť reforme školstva, vyplňte dotazník na nasledujúcej adrese. Dotazník má názov " Dieťa na prahu vzdelávania". Jeho cieľom je pochopiť dnešné deti, lepšie pre ne pripraviť kurikulum a skutočne pomôcť školskej reforme. Ďakujeme za spoluprácu.
Doc. PaedDr. Dana Hanesová, PhD.

OZNAM
Vážení rodičia,
dovoľujeme si Vám poskytnúť základné informácie o priebehu Testovania 9 – 2017. Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (ďalej NÚCEM) pokračuje v školskom roku 2016/2017 v celoslovenskom testovaní žiakov 9. ročníka ZŠ. Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ sa uskutoční 5. apríla 2017 (streda) vo všetkých základných školách. Testovania sa zúčastňujú len žiaci 9. ročníka ZŠ. Náhradné testovanie sa uskutoční 20. apríla 2017(utorok). Náhradné testovanie je určené žiakom, ktorí sa z objektívnych dôvodov nemohli zúčastniť testovania v hlavnom termíne.
Časový harmonogram Testovania 9-2017 dňa5.apríla 2017
Matematika – certifikačný test
8.00 – 8.10 h (10 minút) – úvodné pokyny k certifikačnému testovaniu a rozdanie OHkT z
matematiky
8.10 – 8.20 h (10 minút) – rozdanie testov, oboznámenie sa s certifikačným testom
8.20 – 9.20 h (60 minút) – administrácia certifikačného testu
9.20 – 9.25 h (5 minút) – zozbieranie testov a OHkT
9.25 – 9.45 h (20 minút) – prestávka
Slovenský jazyk a literatúra/slovenský jazyk a slovenská literatúra – certifikačný test
9.45 – 9.55 h (10 minút) – úvodné pokyny k certifikačnému testovaniu a rozdanie OHkT
9.55 – 10.05 h (10 minút) – rozdanie testov, oboznámenie sa s certifikačným testom
10.05 – 11.05 h (60 minút) – administrácia certifikačného testu
11.05 – 11.10 h (5 minút) – zozbieranie testov a OHkT
Žiaci so zdravotným znevýhodnením budú testovaní podľa individuálneho časového harmonogramu.
V našej základnej škole budú žiaci počas testovania rozdelení do troch skupín, každej skupine bude pridelený administrátor z našej školy a pozorovateľ z inej školy v našom okrese. O spôsobe vypĺňania testov a zaradení do skupín budú žiaci informovaní učiteľom príslušného predmetu a triednym učiteľom. Priamo počas testovania sa administrátor po prečítaní úvodných informácií sa uistí, či žiaci pochopili, čo sa od nich očakáva a či vedia, ako majú zaznamenávať svoje odpovede do OHkT. Len na začiatku administrácie odpovedá na prípadné otázky žiakov, ktoré sa týkajú organizácie a priebehu testovania. Priebežne kontroluje správne dodržiavanie pokynov. Povolí žiakom počas testovania z matematiky používať kalkulačku a rysovacie pomôcky. Nepovolí žiakom používať mobilné telefóny, tabuľky, iné študijné materiály a pomôcky, ani vlastnoručne urobené výpisky, prehľady vzorcov, pravidiel a podobne. Posúdi a rozhodne, či žiak môže opustiť učebňu počas testovania. (Žiak môže opustiť učebňu len vo výnimočných prípadoch, napr. nevoľnosť.) Objektívne vykonáva dozor a zamedzuje odpisovaniu žiakov. V prípade akýchkoľvek nejasností sa so svojou otázkou obráťte na školského koordinátora Testovania 9 - 2017
Mgr. Darinu Oršulovú.
Návšteva obecnej knižnice
V rámci mesiaca marec, ktorý je mesiacom knihy už od roku 1955, navštívili žiaci 6.A a 6.B triedy spolu s pani učiteľkami Černákovou a Mitašovou obecnú knižnicu, kde si od pani Kataríny Cipovovej vypočuli základné informácie a organizačné pokyny ohľadom vypožičiavania si knižiek.
Čoraz častejšie sa stretávame s názorom, že deti nie sú dostatočne motivované k čítaniu kníh, čoho dôsledkom sú okrem iného aj neuspokojivé výsledky z meraní čitateľskej gramotnosti.
Cieľom návštevy knižnice bolo motivovať žiakov k čítaniu kníh, nielen z oblasti slovenského jazyka a literatúry, ale taktiež aj z oblasti prírodných vied, pretože jedným z cieľov a priorít našej školy je podpora a rozvíjanie čitateľskej, ako aj prírodovednej gramotnosti.
Podľa informácií od pani Cipovovej je v priestoroch knižnice plánované zriadenie čitárne, čitateľského „kútika“ a organizovanie rôznych besied so súčasnými literárnymi autormi, a preto sa tešíme na ďalšiu návštevu knižnice a vzájomnú spoluprácu.
Alternatívna hodina čítania
Dňa 14.3. 2017 pripravili žiaci 2. B triedy pre žiakov 1. B triedy alternatívnu hodinu čítania pod názvom ,,Z rozprávky do rozprávky“. Po prečítaní rozprávky Medovníkový domček, si druháci pripravili pre prvákov otázky na porozumenie textu. Nakoniec si ešte spoločne zaspievali a zarecitovali básničky. Najaktívnejší prváci boli ocenení. Mgr. Nechalová, Mgr. Cipov
Sponzorský dar
ŠKD vyjadruje poďakovanie pánovi Jozefovi Šnircovi za sponzorský dar - športovné náčinie a hračky do piesku. Vďaka takejto forme pomoci majú deti spestrený pobyt vonku.
Ďakujeme

Zápis do 1. ročníka
Riaditeľka ZŠ v Lehote pod Vtáčnikom Mgr. Katarína Šnircová oznamuje všetkým rodičom, ktorých deti dovŕšia do 31.8. 2017 šesť rokov, že podľa zákona č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní, sú povinní zapísať dieťa do prvého ročníka ZŠ. Každý rodič má právo voľby školy pre svoje dieťa. Zápis v našej ZŠ sa bude konať 6.apríla 2017 t.j. vo štvrtok od 14. do 18. hodiny v Základnej škole, Školská 766/2. Prítomnosť dieťaťa pri zápise je nevyhnutná. Rodičia si prinesú na zápis vyplnený dotazník, občiansky preukaz, rodný list dieťaťa a 25 € na pomôcky a príspevok do združenia rodičov.

SÚŤAŽ ZRUČNOSTI
Stredná odborná škola v Partizánskom zorganizoval po prvý krát súťaž v zručnosti žiakov zo základných škôl. Našu školu reprezentovali Radoslava Adámiková, Alexa Gašparovičová a Soňa Haľamová žiačky 8.ročníka. Dievčatá plnili rôzne úlohy zručnosti, ktoré hodnotila odborná porota. Hneď na prvom ročníku sa nám podarilo zabodovať – Soňa Haľamová získala 2.miesto k čomu jej srdečne blahoželáme. Všetkým trom dievčatám ďakujeme za vzornú reprezentáciu.
Spoznávaj vedu
Dňa 24.2. 2017 sa v priestoroch našej školy konala zaujímavá prezentácia fyzikálnych pokusov pod názvom: ,,Putovná výstava“. Hravou formou si žiaci 1. a 2. stupňa spríjemnili dopoludnie. Žiaci si mohli vyskúšať rôzne pokusy a zistiť, ako jednoducho pracujú rôzne predmety z každodenného života. Koordinátorke projektu pani Márii Fekečovej ďakujeme za sprostredkovanie tajomstiev vedy.

Lyžiarsky výcvikový kurz
Dňa 19.2.2017, v nedeľu ráno, žiaci siedmeho ročníka vyrazili na lyžiarsky výcvikový tábor do Liptovského Hrádku. Absolvovali 5 dní utužovania kolektívu a priateľstiev v rekreačnom zariadení Borová Sihoť. No najmä sa učili lyžovať a a zdokonalili si techniku v riadnom zjazdovom lyžovaní. Čo pánov učiteľov potešilo najviac? Podaktorí zo žiakov stáli na lyžiach po prvý krát a získali základy lyžovania na celý život. Už len sa na budúci rok postaviť znova na lyže a zdokonaľovať si techniku. Hoci sme sa pre šíriaci vírus museli vrátiť o deň skôr domov, stálo to za to. Veď takýmto zážitkom sa môže pochváliť len málokto.
„Už sa fašiang kráti, už sa nenavráti...“
Aj naše deti zo Školského klubu detí sa stihli s fašiangom rozlúčiť fašiangovým karnevalom, ktorý sa konal v piatok, 17.2.2017 v ŠKD. Predviedli sa nám rôzne masky: princezné, tanečnice, piráti, bojovníci a iné. Masky sa nám predstavili a každá maska bola sladko odmenená. Nasledovala tanečná zábava, pri ktorej nemohol chýbať stoličkový tanec. Do tanca nám hral pán Vilko Pastierik a touto cestou mu chceme ešte raz veľmi pekne poďakovať za skvelú zábavu. Navštívili nás aj členovia Klubu dôchodcov horná časť- súbor Dúbravanka, ktorí nám priblížili ľudové tradície a spoločne sme si zaspievali známe ľudové piesne. Tiež sa im aj touto cestou chceme ešte raz poďakovať. Spoločne sme si nachystali aj fašiangové občerstvenie: klobásku, slaninku, koláče, chrumky...na ktorom si deti pochutili. Opäť sme spolu strávili príjemné popoludnie a už sa tešíme na ďalšie spoločné akcie.

Dotkni sa chémie
Spojená škola v Novákoch aj tento rok uskutočnila 20. ročník interaktívnej výstavy Dotkni sa chémie. Žiaci našej školy sa jej zúčastnili dňa 21.2.2017. Tematická náplň výstavy bola – Čo vedeli alchymisti, Farby a farbičky, Čisto a voňavo, Zdravie z prírody, Chémia na tanieri, Svet okolo nás a Chémia v mobile. Súčasťou interaktívnej výstavy bol aj deň otvorených dverí. Žiaci mali možnosť komunikovať so žiakmi spojenej školy a zaujímať sa o vzdelávanie na ich škole. Lektori výstavy boli študenti strednej školy, ktorý predstavujú efektné pokusy, ilustračné modely a predmety súvisiace s výrobou a uplatnením chemických výrobkov v každodennom živote. Naši žiaci mali možnosť vlastnoručne si vyskúšať viaceré pokusy. Našu školu reprezentovali ôsmaci a deviataci.

DEŇ PRIATEĽSTVA
14. február sa na našej škole niesol v duchu priateľskej atmosféry. Školský parlament pripravil akciu „Srdiečka priateľstva“. Šikovné dievčatá a chlapci na Šikovníčku a Vretienku napiekli vyše 400 plnených srdiečok. Sme radi, že na našej škole je toľko perfektných kamarátov, ktorí chceli obdarovať svojich kamošov a kamošky – po srdiečkach sa totiž len tak zaprášilo. Bolo by fajn, keby tieto dobré kamarátske vzťahy bolo viac vidno v správaní žiakov počas vyučovacích hodín i prestávok. Výťažok bude použitý na ďalšie akcie školského parlamentu a aktivity detí so Šikovníčka a Vretienka.

Výtvarná súťaž Tajomstvo stromu 2017
Strom je symbolom planéty, spoločníkom ľudského života a domovom pre mnoho živočíchov. Predstavuje jedinečný komplex symbiotických vzťahov a nazývame ho aj dychom Zeme. Svojimi koreňmi je pevne prichytený k zemi, z ktorej vyrástol, silný a pružný kmeň ho dvíha k oblohe a jeho koruna prináša kyslík, ale aj plody a skrášľuje okolité prostredie. Naši žiaci sa pod vedením pani učiteľky Eriky Cipovovej pokúsili stvárniť majestátnosť stromu, jeho krásu, dôležitosť, odhodlanie rásť vo forme výtvarného diela. Do 9. ročníka výtvarnej súťaže Tajomstvo stromu – klub Stromu života Lehoťáčik - sa so svojimi prácami zapojili: Simona Briatková 5.B, Sára Ďurejová 5.B a Sophia Slezáková 8. ročník. Ich práce boli odoslané, držíme im palce.

Dôležitý oznam
Vážení rodičia, školský poriadok v článku 3, bod 8 upravuje zákaz nosenia a používania mobilných telefónov žiakmi aj postup školy pri jeho porušovaní. Aj napriek tomu, že všetci žiaci boli na začiatku školského roka preukázateľne oboznámení so školským poriadkom, čoraz častejšie dochádza k jeho závažnému porušovaniu ohľadom používania mobilných telefónov v škole – počas hodín, prestávok, pobyte v ŠKD,...Žiadame Vás o spoluprácu a opätovné poučenie svojich detí ohľadom zákazu nosenia a používania mobilov na pôde školy – viď článok 3 bod 8 školského poriadku, ktorý je aj na webovej stránke školy. Zároveň pripomíname, že za porušovanie povinností žiaka vyplývajúcich z Vyhlášky č. 320/2008 o základnej škole a školského poriadku budú žiaci postihovaní výchovnými opatreniami vrátane zníženia známky zo správania.
Ďakujeme za pochopenie a spoluprácu.

OZNAM
Vedenie ZŠ oznamuje, že od 8.2. 2017 je telocvičňa ZŠ opäť v prevádzke.
Vianočná tržnica
Už tretí rok školský parlament pripravuje Vianočnú tržnicu. Ochotné pani učiteľky, páni učitelia, pani vychovávateľky a samozrejme šikovné deti pripravili rôzne krásne predmety a darčeky, ktorými môžeme pomôcť Ježiškovi v obdarovaní svojich blízkych, alebo si len tak priniesť domov vianočnú atmosféru. Aj keď sme trošku vymrzli, oplatilo sa obetovať tých pár hodín, lebo sme stretli láskavých ľudí, ktorým slovo Vianoce niečo hovorí. Ďakujeme všetkým milým ľuďom, ktorí sa o nás postarali, všetkým, ktorí akoukoľvek čiastkou prispeli do našej Vianočnej tržnice. Ich skutky sú zapísané v Knihe Života a príde čas, kedy budú podľa spravodlivosti odmenení. Výťažok z predaja bude použitý na odmeny pre deti v akciách poriadaných školským parlamentom.
Prvá Mini playback show v ŠKD
V utorok 13.12. sa konala v ŠKD prvá Mini playback show spojená s vianočnou diskotékou. Do súťaže v napodobňovaní spevákov sa zapojilo 15 detí a predviedli zaujímavé a zábavné vystúpenia. Porota udelila prvé 3 miesta:
- miesto: „Sia- Cheap Thrills"- N. Fábryová, E. Gajdošová, K. Krišková a L. Roháčová.
- miesto: „Kristína- Na bieleho koňa“- N. Kurbelová, V. Bakytová a K. Kolárová.
- miesto: „Dominika Mirgová - Šťastné a veselé“ - T. Ondrejková a N. Mitašová.
Ale za veľkú snahu a odvahu boli aj ostatní účinkujúci sladko odmenení: P. Repková, M. Repková, K. Kozárov, J. Vida, J. Šesták a J. Habala.
Po súťaži sa losovala aj obľúbená tombola a šťastní výhercovia sa mohli tešiť zo zaujímavých cien. Deti si priniesli aj malé občerstvenie- koláčiky, pochutinky a pani vychovávateľky im navarili vianočný punč. Na záver sa roztočila diskotéka a naše veľké poďakovanie patrí pánovi Vilkovi Pastierikovi, ktorý sa staral celé popoludnie o hudbu a ozvučenie. Prežili sme spolu opäť veľmi príjemné podujatie a budeme sa tešiť na ďalšie akcie v ŠKD.
Vianoce
Dňa 13.12.2016 sa naši šiestaci spolu s pani učiteľkami rozhodli po náročnom vyučovacom dni navštíviť vianočné trhy v Prievidzi. Po vystúpení z autobusu v Prievidzi sme si dali pre obchodným domom Prior potrebné organizačné inštrukcie ohľadom času a miesta stretnutia. Deti sa veľmi tešili na nákupy, neprekážalo im ani chladné počasie. Nákupy a prechádzku po krásne vyzdobenom námestí sme ukončili pri stánku s občerstvením, kde sme si spoločne pripili detským vianočným punčom, samozrejme nealkoholickým, a popriali si prijemné prežitie sviatkov. Pani učiteľky stretávali na námestí žiakov v nákupnej horúčke, nakupovali darčeky nielen pre seba, ale taktiež pre rodičov, súrodencov, členov rodiny a priateľov. Všetkým zúčastneným žiakom sa chceme veľmi pekne poďakovať za disciplinované správanie a tešíme sa na ďalšiu podobnú akciu. Šťastné a veselé Vianoce!