• Prírodovedecká exkurzia
          • Prírodovedecká exkurzia

          • V piatkové skoré ráno sme začali našu exkurziu pred budovou školy. Všetci sme sa spoločne stretli a vyrazili smer hlavné mesto Slovenska - Bratislava. Naša prvá zastávka bola v zážitkovom centre vedy a techniky v Aureliu. Výrok Alberta Einsteina „Dôležité je neprestať sa pýtať!" sa niesol našim bádaním a objavovaním nepoznaného počas celej našej výskumnej cesty.

            Naša cesta ďalej pokračovala prehliadkou mesta. Navštívili sme Hviezdoslavovo námestie, kde sme videli sochu známeho básnika. Pravdepodobne najvýznamnejším objektom je historická budova Slovenského národného divadla, historický hotelový komplex Radisson Blu Carlton a veľvyslanectvá. Pri prechádzke ulicami mesta popri kaviarničkách, baroch, obchodíkoch so suvenírmi sme videli čumila, netradičnú sochu muža vytŕčajúceho z kanála, ktorý pokukuje po okoloidúcich. Po ulici Rybárska brána sme sa dostali na Hlavné námestie, kde sme videli bronzovú sochu v životnej veľkosti pána, ktorý bol neodmysliteľnou súčasťou bratislavských ulíc. Námestie zdobila krásna Maximiliánova fontána s napoleonským vojakom.

            Postupne sme prišli k Dunaju a prechádzkou po nábreží sme smerovali k historickej budove Slovenského národného múzea. V budove sídli Prírodovedné múzeum s výstavami zameranými na biodiverzitu a paleontológiu. Prešli sme expozície o dejinách Zeme, biodiverzitu našej planéty, ekosystémy Zeme a Slovenska. Novou expozíciou bola Antropológia o vývoji človeka. Exkurziu sme ukončili nákupmi v nákupnom centre Eurovea pre našich najbližších, ale aj dobrým jedlom po náročnom dni plnom zážitkov a poznaní.

        • Projekt HOVORME O JEDLE
          • Projekt HOVORME O JEDLE

          • Milé deti, aj v tomto školskom roku sme si pripomenuli Týždeň zdravej výživy v projekte Hovorme o jedle. V triedach na vyučovacích hodinách sme aktivity realizovali a súťažili o najaktívnejšiu triedu v projekte. Hlavnú pozornosť sme venovali súťažno-vzdelávacej aktivite „Hovorme o jedle“. Nezabudli sme na výtvarnú súťaž „Chutné maľovanie“, fotografickú súťaž „Očami gurmána“ a ani na literárnu súťaž „Záleží na tom, čo viem o potravinách“. Toto sú naše aktivity, ktoré sme zrealizovali.

            Naša denná téma súťažno-vzdelávacej aktivity „Hovorme o jedle" mala názov: Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov. Všetko sme začali pri riešení vedomostného záznamníka, kde sme hádali Ovocno-zeleninovo-orechovú hádanku, ktorá bola poslaná všetkých žiakom na II. stupni našej základnej školy v predmete biológia. Túto aktivitu realizovalo 26 žiakov na druhom stupni. Podľa indícií mali uhádnuť, o ktorú zeleninu, ovocie alebo orechy sa jedná. Pomocou internetu žiaci zisťovali z ktorej krajiny alebo svetadiela uhádnuté ovocie, zelenina alebo orechy pochádzajú. Všetko zapisovali a záznamník odovzdali do určeného dátumu. Správnou odpoveďou boli rajčiny, cibuľa, hrozno, kapusta a lieskový orech. Správne vyplnilo záznamník 12 žiakov: Viktória Vidová z 5.A, Sofia a Leona Babiarové z 5.B, Aneta Hevessyová a Hugo Ficel zo 6. ročníka, Patrik Babiar a Adriána Sáričková zo 7.A, Rebeka Šnircová a Michal Tonhajzer zo 7.B a Monika Vidová, Tamara Žiaková a Barbora Chalmovská z 9.A. Riešiteľom hádaniek ďakujeme. Aktivitu realizovala RNDr. Dagmar Černáková.

            Na hodinách biológie sa žiaci  6. ročníka zapojili do dennej témy tak, že sa učili o ľudských sídlach a pripomenuli si, že ich súčasťou sú rastliny pestované v záhradách a sadoch. Patria sem druhy zeleniny a odrody ovocia. Tieto dobroty žiaci doniesli do školy a vytvárali zdravé taniere, ktoré si potom v skupinkách zjedli. Touto témou sa zaoberali aj na hodine výtvarnej výchovy, kde lepením tvorili krásne výtvarné diela na papier. Aktivitu realizovala RNDr. Dagmar Černáková, Mgr. Simona Ďuráková a Mgr. Erika Cipovová.

            Po vyučovaní naši šiestaci kúzlili v školskej kuchynke a vyvárali dobroty, kde hlavnou ingredienciou bolo jablko a iné zdravé ovocie a zelenina. Aktivitu realizovala Mgr. Darina Oršulová.

            Pri aktivitách nelenili ani na hodinách anglického jazyka. Na konverzácii 8.A, 8.B vytvárali recepty na zdravú desiatu. Pexeso s názvami zeleniny a ovocia v slovenskom a anglickom jazyku tvorili žiaci 5.A triedy. Aktivitu realizovali Ing. Zuzana Mikušová, Ing. Emília Kováčová a Mgr. Simona Ďuráková.

            Do súťažno-vzdelávacej aktivity „Hovorme o jedle" sa zapojili aj žiaci z I. stupňa.

            Naši najmenší prváčikovia z 1.B triedy mali s dennou témou spojené počítanie v matematike, v autobusoch viezli oriešky, rátali a rátali ich počet. Nelenili ani na slovenskom jazyku, kde hlavnú úlohu zohrávala hláska A, ktorú hľadali v názvoch ovocia a zeleniny. Aktivitu realizovala Mgr. Iveta Kušnírová.

            Aktivitami sa zaoberali aj žiaci z 2.A triedy, ich úlohou bolo vyrobiť si jednoduchý pokrm z ovocia a zeleniny a spestrením bolo to, že suroviny si žiaci boli osobne nakúpiť v obchode. Zo surovín pripravili mrkvovo-jablkový šalát, na ktorom si všetci spoločne na záver hodiny pochutnali. Okrem toho mali v triede vyhlásenú aktivitu "Čo nájdeme v desiatnikoch". Aktivitu realizovala Mgr. Michaela Mária Gregorová.

            Do aktivít sa zapojila trieda 4.A, kde sa žiaci spolu s pánom učiteľom rozprávali o dôležitosti prijímania zeleniny, ovocia a orechov. Deti priniesli do školy na desiatu rôzne druhy ovocia a orechov, pomocou ktorých vytvorili panáčika Vitamínka. Na hodine výtvarnej výchovy žiaci vytvárali hrozno odtláčaním korkovej zátky a prstov. Všetci boli z tejto aktivity natešení a ochotní zapojiť sa. Aktivitu realizoval Mgr. Vladimír Cipov.

            Výtvarná súťaž „Chutné maľovanie".  Vyhlásené témy žiakov zaujali a na hodine výtvarnej výchovy ich akoukoľvek výtvarnou technikou  stvárňovali . Kreslili zeleninu, ovocie a orechy z našich sadov, kreslili chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny a zemiaky. Nezabúdali na mlieko, mliečne výrobky, mäso a hydinu, tiež ryby, vajcia a témou boli aj cukry, tuky a soľ. Do súťaže sme poslali práce autorkami ktorých boli: Tereza Ondrejková a Nikol Mitašová z 8.A, Natália Pročková zo 6. ročníka, Alexandra Korenačková z 8.B a Karina Kollárová z 9.B triedy. Výtvarníčkam držíme palce pri maľovaní ďalších prác. Aktivitu realizovala Mgr. Erika Cipovová.

            Literárna súťaž „Záleží na tom, čo viem o potravinách". Žiaci napísali krásne literárne diela. Do súťaže sme poslali práce: Vanesy Beláňovej z 5.A, Jakuba Chudého a Michaely Hajsterovej z 5.B, Marka Bulla zo 7.A a Lilly Pastierikovej zo 7.B triedy. Našim spisovateľom držíme palce v ďalšom písaní krásnych básní, esejí, úvah a rozprávaní.  Aktivitu realizovala PhDr. Jana Nemčeková PhD..

            Fotografická súťaž „Očami gurmána". Do súťaže sme celkovo  poslali 9 fotografií, ktorých autormi boli: Emma Kolčáková a Lilly Pastieriková zo 7.B, Alexandra Korenačková z 8.B, Lukáš Belaň a Anna Madžová z 9.B triedy. Aktivitu realizovala RNDr. Dagmar Černáková.

            Najúspešnejšou triedou v projekte sa stala trieda 1.B na I. stupni a trieda 6. ročníka na II. stupni našej základnej školy. Trieda získava diplom a žiaci sladkú odmenu. Výtvarníčky a spisovatelia dostanú diplom s malým darčekom. Všetkým veľmi pekne ďakujeme.

        • EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV
          • EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV

          • Dňa 26. septembra každoročne oslavujeme Európsky deň jazykov, kedy  si  pripomíname význam ich  výučby a učenia. Tento rok si žiaci Európsky deň jazykov spestrili aktivitami na hodinách konverzácie v anglickom jazyku, nemeckom jazyku a výtvarnej výchovy. V priebehu mesiacov september a október žiaci 7., 8. a 9. ročníka na hodinách konverzácie v anglickom jazyku a nemeckom jazyku plnili 10 výziev, ktoré boli overením ich jazykových zručností. Následne na hodinách výtvarnej výchovy vytvárali návrhy tričiek  s logom ku Európskemu dňu jazykov a vlastným obľúbeným citátom. Z každej triedy bolo zvolené najkrajšie tričko. Víťazné  tričká boli očíslované a  vystavené vo vestibule školy. Žiaci tretieho, štvrtého, piateho a šiesteho ročníka zahlasovali o najkrajší návrh. Víťazným tričkom sa stal návrh č. 1 od  Tamary Žiakovej z 9.A. Na druhom mieste skončil návrh trička č. 6 od Ondreja Kušníra zo 7. A a na treťom mieste návrh č. 2 od Bibiány Šestákovej zo 7.B. Víťazom srdečne blahoželáme a všetkým žiakom ďakujeme za kreatívne nápady.

            Mgr. E. Cipovová, Mgr. M. Kocáková, Mgr. M. Gajdošová, Ing. E. Kováčová, Ing. Z. Mikušová, Mgr. S.Ďuráková

        • Záložka do knihy spája školy
          • Záložka do knihy spája školy

          • Aj v tomto školskom roku sa naša škola zapojila do Česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy. Bol to už 13.ročník, ktorý sa niesol v znamení motta: Môj literárny príbeh čaká na Tvoje prečítanie. Našou partnerskou školou bola Základná škola Hošťálková z Českej republiky, s ktorou sme si plánovali vymeniť 40 ks záložiek. No ako naši žiaci, tak aj žiaci z Hošťálkovej vyrobili záložiek viac. Práce našich kamarátov z Českej republiky si môžete pozrieť na nástenke na dolnej chodbe. Taktiež na fotografiách sú aj naše, resp.vaše záložky. Ďakujeme všetkým žiakom , ktorí sa do projektu zapojili a tešíme sa na 14.ročník v budúcom školskom roku.

        • POZOR! POZOR!
          • POZOR! POZOR!

          • Vážení rodičia, milí žiaci,

            v našej škole sa po prvý krát uskutočnil „Deň bez tašky“. Keďže nás žiaci milo prekvapili svojimi nápadmi, prosíme vás o spoluprácu pri hlasovaní o najkreatívnejšiu „náhradu“ školskej tašky. Vyberte z priložených 44 fotografií 5 najlepších nápadov a ich čísla napíšte do správy cez edupage p.uč. Oršulovej do zajtra 4.11.2022 do 18,00 hod..  Tešíme sa na vaše hodnotenia. Víťazi budú odmenení.

        • Deň sukní a kravát
          • Deň sukní a kravát

          • 20.10.2022 sme v našej škole po prvý krát zorganizovali „Deň sukní a kravát“. Nevedeli sme, ako sa naši žiaci s touto výzvou vysporiadajú. Na naše prekvapenie sa zapojil slušný počet žiakov ktorí pochopili, o čo nám touto akciou išlo. Na chodbách sme stretali elegantné dievčatá i chlapcov. Oblečenie im veľmi svedčalo. Prekvapilo nás najmä zapojenie žiakov deviateho ročníka. A kto bude teda odmenený? Za prvý stupeň : Marián Cigáň, Sára Farkašová,Lucia Javorková, Dominika Kušnírová, Šimon Kušnír. Za druhý stupeň :  Jakub Chudý, Ľubomír Pánis, Mária Vidová (mená sú uvádzané bez miesta v abecednom poradí). Veríme, že v budúcich ročníkoch sa zapojí viac žiakov, popustíte uzdu  svojej fantázie a zúčastnia sa aj tí, ktorí tento deň v tomto školskom roku odignorovali.

        • Pasovanie na prváka
          • Pasovanie na prváka

          • Už dva mesiace sa naši prváčikovia snažia preniknúť do tajov školského vyučovania a nasávať nové vedomosti. Po informáciách, ktoré sme získali od pani učiteľky 1.A Alenky Ďurišovej a 1.B Ivetky Kušnírovej, sme sa rozhodli zorganizovať „Pasovanie na prváka“. 26.10.2022 sme v školskej jedálni pripravili všetko potrebné na túto udalosť. Ráno sme privítali rodičov a aj starých rodičov našich prváčikov a žiaci sa pripravovali v triedach na svoj veľký deň. Nastúpili počas znenia známej detskej pesničky Zlatá brána. Pochválili sa, ako sa pekne na dnešný deň tešili. Potom sme privítali kráľa a nádherné dvorné dámy. Každá trieda predviedla krátky program, kde sme videli ich šikovnosť vo veľmi milých vystúpeniach. Členovia školského parlamentu si pripravili pre prváčikov úlohy z matematiky, písania, výtvarnej výchovy a logiky. Všetci zvládli všetky úlohy na jednotku. Rodičov sme ponúkli kávičkou, lebo potrebovali nabrať trochu energie, aby si mohli zatancovať v našej malej diskotéke tanec rodičov s deťmi. Pred samotným pasovaním ešte museli deti splniť poslednú úlohu z hudobnej výchovy. A zvládli ju bravúrne! Kráľ pasoval všetkých 31 prváčikov a dvorné dámy im odovzdali pamätný list a odznak našej školy.

            Ďakujeme všetkým rodičom, ktorí, napriek svojmu pracovnému zaťaženiu, prišli a podporili svoje deti. Veríme, že to nebol stratený čas a vaše deti vám ho raz vrátia. Za pekné pesničky ďakujeme Vilkovi Pastierikovi, za prítomnosť a vždy plnú podporu pani riaditeľke a pani zástupkyni, školskému parlamentu za realizáciu, Ľubkovi Pánisovi (kráľ) za pasovanie a dvorným dámam Alexandre Korenačkovej a Sofii Vidovej za neskutočné nasadenie a vžitie sa do úloh dvorných dám (na vlastné náklady si požičali oblečenie, aby pôsobili dôveryhodne- zo srdca ďakujeme skvelým rodičom). Už teraz sme videli, že máme šikovných prváčikov a tešíme sa ako sa im bude dariť, a ako sa v budúcnosti zapoja do reprezentácie našej školy, obce a budú na radosť svojím rodičom.

        • Cestovanie v čase
          • Cestovanie v čase

          •  V Prievidzi sa nachádza unikátne Múzeum Vtedy, ktoré ponúka stroj času. Múzeum návštevníkov prevedie časmi minulými a cez predmety každodennej potreby  ukazuje, ako sa vtedy žilo. Trieda 3.A túto možnosť cestovať v čase využila v stredu 26.10.2022.Ocitli sme  sa v druhej polovici 20. storočia, vo vtedajšej Československej socialistickej republike. Pozreli sme si  repliku bytu zariadeného v štýle 70-tych a 80-tych rokov minulého storočia, v ktorej nechýba linoleum, tapety či starý nábytok s doplnkami tej doby. V  expozíciách sme našli staré telefóny, televízory, rádiá či gramofóny, ktoré boli považované za pýchu vtedajšieho európskeho priemyselného dizajnu. Súčasťou múzea je aj expozícia školy a obchodu. Prehliadkou výstavných priestorov sme získali ucelený pohľad na to, ako sa žilo kedysi a kam sa spoločnosť a technológie odvtedy posunuli. Ďakujeme za možnosť vrátiť sa v čase.

        • RIADITEĽSKÉ VOĽNO a jesenné prázdniny
          • RIADITEĽSKÉ VOĽNO a jesenné prázdniny

          • Podľa § 150 ods. 5) zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov udeľuje riaditeľka Základnej školy, Školská 766/2, Lehota pod Vtáčnikom  z organizačných dôvodov dňa 27.10.2022 (štvrtok) riaditeľské voľno pre žiakov všetkých ročníkov. ŠKD nie je v prevádzke. 

            Jesenné prázdniny sú v termíne od 28.10.2022 do 31.10.2022, začiatok vyučovania po jesenných prázdninách je 2.11.2022 (streda).

        • Deň bez tašky
          • Deň bez tašky

          • Vážení rodičia, milí žiaci, v stredu 26.10. 2022 pre vás Školský parlament pripravil ďalší zaujímavý deň. Volá sa: ,,DEŇ BEZ TAŠKY". Čo to pre vás znamená? V tento deň si prinesiete všetky svoje školské pomôcky v niečom inom, len nie v školskej taške. Tešíme sa na vaše kreatívne a vtipné nápady. Najzaujímavejšie prevedenie výzvy bude odmenené.

        • Minerály - majstri farieb a tvarov
          • Minerály - majstri farieb a tvarov

          • 19.10. 2022  naši deviataci navštívili výstavu Minerály - majstri farieb a tvarov, ktorej cieľom je zoznámiť sa so známymi i menej známymi nerastami. Výstavné podujatie bolo zostavené z viac ako 350 exponátov zo zbierok múzea doplnených textovými informáciami definujúcimi základné pojmy. Na začiatku sme si pozreli expozíciu múzea, minerály usporiadané podľa stupnice tvrdosti, doplnené o nástenné obrazy s popisom minerálu a jeho náleziska v rámci našej republiky.

            Postupne sme prešli k praktickej aktivite, k určovaniu minerálov a hornín na základe fyzikálnych a chemických vlastností. Aktivita bola doplnená o poznatky nálezísk jednotlivých vzoriek v prezentácii. Ale nepredbiehajme, postupne sme si prešli všetky minerály zo stupnice tvrdosti. Vlastnosti fyzikálne sme zisťovali vrypom pomocou nechtu, klinca alebo mince. Tieto nerasty patrili medzi tie mäkšie – mastenec, kamenná soľ, kalcit, fluorit, alebo nie úplne tvrdé - apatit. Mali sme pripravenú aj lupu a sklíčko, do ktorého sme sa pokúšali urobiť nerastom ryhu. Takúto vlastnosť mali iba tvrdé nerasty – živec, kremeň, topás a korund. Škoda, že na výstave chýbal diamant, ktorý je najtvrdším minerálom našej planéty. Pozorovali sme aj jednu chemickú vlastnosť, a to reakciu minerálu s kyselinou chlorovodíkovou. Na záver sme v mikroskope pozorovali kamennú soľ a granáty.

            Ďalšou našou zastávkou bola výstava Nie je koruna, ako koruna, ktorá približuje mince, štátovky i bankovky zo zbierok Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Obsahom výstavného podujatia je prezentácia mincí a papierových platidiel z obdobia, keď sa ešte platilo korunami. Na záver nechýbali exponáty živočíchov našich lesov, ako aj dobové kostýmy, šperky, náradia a jednoduché stroje, ktoré používali naši predkovia na území hornej Nitry.

        • Monitorovanie kozmického odpadu
          • Monitorovanie kozmického odpadu

          • Tento školský rok sme sa opäť zapojili do projektu Noc výskumníkov a pre našu školu sme získali sadu vedeckého kuriéra Kozmický strážca. Jeho úlohou je chrániť našu Zem a vesmírne technológie pred ich poškodením. Satelity na obežnej dráhe Zeme môžu byť zasiahnuté časťami nefunkčných satelitov – kozmickým odpadom. Keď boli tvoji starí rodičia v tvojom veku, kozmický strážca by nemal veľa práce, pretože okolo Zeme obiehalo len niekoľko funkčných satelitov. Dnes ich je okolo 5000. Problémom však je, že je tam tiež viac ako 30 000 kusov nebezpečného kozmického odpadu. Tento odpad je potrebné monitorovať a následne upravovať pozície aktívnych satelitov, aby sa predišlo nežiaducim kolíziám. Rýchlosť kozmického odpadu je 28 000km/h, čo je asi 500-krát rýchlejšie, ako je rýchlosť auta. Otvor si webovú aplikáciu, aby si získal predstavu, ako stúpal počet satelitov na obežnej dráhe Zeme. Všimni si, koľko kozmického odpadu vzniklo v blízkom vesmíre za posledné desaťročia. www.kozmickystrazca.sk/kozmickyodpad/

            Na vyučovacej hodine naši siedmaci vytvárali z makety model vesmírneho satelitu. Pozreli sa pomocou webovej aplikácie na našu planétu a sledovali, ako sa počet kozmického odpadu zvyšuje. Satelity si môžete pozrieť vo vitríne na dolnej chodbe.

            V najbližších rokoch sa chystajú vesmírne misie, ktoré budú kozmický odpad aktívne odstraňovať. Jeho monitorovaniu sa venujú experti aj zo Slovenska. Astronómovia na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave pozorujú kozmický odpad pomocou ďalekohľadov. Aj vďaka týmto meraniam môžu satelity, ktoré používaš každý deň (navigácia, predpoveď počasia, satelitná televízia, mapy), fungovať bezpečnejšie a dlhodobejšie.

        • Jesenná tekvička
          • Jesenná tekvička

          • V októbri prebehla na škole obľúbená súťaž „Jesenná tekvička“.

            Porota zložená z pani vychovávateliek z ŠKD a z pani učiteliek z 1.-4. ročníka mala aj tento rok veľmi ťažkú úlohu.

            Do súťaže sa zapojilo 46 detí a chodba pred vstupom do ŠKD sa na týždeň premenila na rozprávkovú alej. Opäť nás vítali tekvicové potvorky, víly, zvieratká, rôzne postavičky, ale aj jesenné aranžmány.  Preto bolo veľmi ťažké vybrať tie najkrajšie. Nakoniec musela porota rozhodnúť a vybrať 12 najlepších tvorcov a tých sme slávnostne odmenili vecnými cenami. Ostatní tvorcovia dostali tiež malú pozornosť. Všetkým deťom, ale aj ich rodičom ďakujeme za krásnu prezentáciu tekvíc a budeme sa tešiť, čo uvidíme zase o rok. Tekvica sa tak stáva pre nás nie len symbolom jesene, ale aj tvorivisti a fantázie.

          • „Deň sukní a kravát“

          • Vážení rodičia, vo štvrtok 20.10.2022 bude v našej škole „Deň sukní a kravát“. Čo to znamená? V tento deň by mali prísť dievčatá v sukni alebo šatách a chlapci by mali mať kravatu alebo motýlika – alebo niečo tomu podobné. Necháme to na Vašu fantáziu, veríme, že budete kreatívni. Najkrajšie outfity budú odmenené peknými cenami.

        • JESENNÁ TEKVIČKA
          • JESENNÁ TEKVIČKA

          • ŠKD v spolupráci s 1.-4. ročníkom vyhlasuje súťaž „JESENNÁ TEKVIČKA“,

            ktorá sa bude konať od 10.10. – 13.10.2022.

            Súťaže sa môžu zúčastniť deti všetkých tried a najkrajšie výtvory budú vyhodnotené komisiou pod vedením vyučujúcich z 1.-4. ročníka.

            Tešíme sa na vašu účasť a prajeme vám veľa tvorivých nápadov a zábavy.

             Hotové výtvory môžete priniesť do ŠKD od 10.10. – 13.10.2022

        • Deň jabĺk
          • Deň jabĺk

          • V pondelok 19.9.2022 to v našej školičke rozvoniavalo všakovakými jablkovými koláčikmi. Šikovné mamičky a staré mamy pomohli deťom upiecť tieto dobroty na náš, po dvoch rokoch obnovený, „ Deň jabĺk“, za čo im veľmi pekne ďakujeme. A veruže  bolo z čoho vyberať! Členovia parlamentu cez prestávky predávali koláčiky na všetkých 3 chodbách. Výťažok z predaja žiakom bol 57,30 €. Všetky tieto peniaze pôjdu na činnosť školského parlamentu, ktorého akcie si môžete pozrieť na webovej stránke našej školy. Potešilo nás, že tento padol rekord v počte žiakov, ktorí priniesli koláčiky,  za celú históriu jablkového dňa na našej škole. A kto bol teda šikovný? Tieto deti :Šarlota Václavíková 1.A, Natália Holičová 1.A,Damián Holič 3.B, Martin Grman 1.B, Linda Hurtišová 2.B, Ema Bakusová 3.B, Pavol Bakus 1.A, Tadeáš  Fábry  2.B, Matyáš Barčin 2.A, Hana a Adela Vojtové 1.A a 5.A, Ema a Sára Belaňové 1.B a 6.roč, Matej Gabaš 4.B, Tomáš Oršula 5.B, Filip Homola 5.B, Tereza, Marek a Lukáš Ďurejovci 7.A, 5.A, 2.B, Filip Gajdoš 3.B, Nikolas a Natália Pročkovci 2.A a 6.roč., Alex Homola 7.B, Dominik a Lukáš Vodovci 1.B a 5.B, Barbora a Ondrej Vidovci 5.B a 1.B, Barbora Chalmovská 9.A,Barbora a Kristína Pastierikové 6.roč. a 4.B, Sofia Babiarová 5.B, Kevin , Theo a Toby Dobošovci 6.roč. , 4.A a 1.A, Ján Teličák 3.B, Andrej Ďureje 8.A, Samuel a Jakub Chudý 1.B a 5.A, Peter Perniš 4.B, Sofia Habrmanová 3.B, Lucas Hlinka 4.A, Paulína a Ema Kolčákové 2.A a 7.B, Rebeka Šnircová 7.B, Sára Farkašová 3.A, Hugo Števík 6.roč., Tobias Fábry 2.B, Adam Borik 2.A, Mia Slezáková 2.A, Ivana Habalová 6.roč., Viktória a Patrik Hanákovci  1.B a 5.B, Simona Cifríková 4.B, Hana Zaťková 3.B, Natália Gajdošová 4.B, Timea Čičmancová 6.roč., Šimon Šnirc 2.B, Jakub Vida 7.A, Alexandra Korenačková 8.B, Zuzana Sýkorová 4.A, Nella Zvalová 7.A, Lili a Nela Pastierikové 7.B a 3.B, Michaele Buričanová 3.A, Adrián Píš 6.roč., Samuel Dudáš 3.A, Tomáš  Daňo  3.A, Natália Valenteje 5.A, Tomáš Šnirc 4.B, Viktória a Monika Vidové 5.B a 9.A, Nina Bednárová 4.A, Karin a Ľubomír Pánisovci 2.A a 9.A, Karin Petrášová 5.A, Adam Habrman 8.B, Mia Gajdošová 4.B, Lukáš Adámik 4.A, Lucia Svačeková 1.B, Michal Tonhajzer 7.B, Radovan Táborský 7.B, Adam a Sabina Špeťkovci 7.B a 1.B, Tomáš a Dominika Paulíčkovci 5.A a 4.A, Šimon Farkaš 1.A, Tomáš Jakubis 1.A, Ján Madžo 2.B, Sebastián Iliaš, Viktor Vida 3.A, Lucia Javorková 3.A, Nina Dudášová 5.A, Lukáš Andráši 2.B, Simona Šiatinská 4.A, Júlia Pánisová 2.B, Lara Jombíková 6.roč., Tobias Repka 8.A, Marcel Dorotík 1.A, Michal Gašparovič 3.B, Sofia Hájovská, 6.roč., Sofia Sochorová 1.B.

        • DEŇ ČOKOLÁDY A POZITÍVNYCH MYŠLIENOK
          • DEŇ ČOKOLÁDY A POZITÍVNYCH MYŠLIENOK

          • Školský parlament v tomto školskom roku po prvý krát zorganizoval Deň čokolády a pozitívnych myšlienok. Deti si mali 13.9.2022 doniesť si do školy čokoládku a niekomu ju podarovať. Pri vstupe do školy deti dostali na papieriku peknú myšlienku, ktorú mohli priložiť ku čokoládke a tak niekomu urobiť radosť. Jednoduchá vec, ale mnohým deťom aj pánom učiteľom vylepšila obyčajný deň. Je pekné, keď na niekoho pamätáme...

        • Zatočili sme s odpadom
          • Zatočili sme s odpadom

          • „Zatoč s odpadom“ je nová online kampaň Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP), ktorá má prispieť k zlepšeniu osvety a informovanosti širokej, ale aj odbornej verejnosti ohľadom aktuálnej témy predchádzania vzniku odpadu.

            Čo je ODPAD a kto je zaň zodpovedný? Vedeli ste, že odpad vzniká v každej fáze nášho života? Počuli ste už o obehovom hospodárstve? Prostredníctvom súťaže, ktorá bude trvať od 6. septembra do 30. júna 2022, sa budeme inšpirovať k zamysleniu sa nad odpadom s cieľom naštartovať pozitívnu zmenu v spoločnosti! Do výziev sa môže zapojiť úplne každý, a to bez vekového obmedzenia. Nad týmito inými otázkami sme sa zamysleli už v prvej téme mesiaca september: Systém verzus jednotlivec.

            Ako povedal sám Shakespeare: „Chyba nie je v našich hviezdach, ale v nás samotných.“ Máme v rukách moc každý deň veci meniť k lepšiemu, začať môžeme hneď teraz!

            S touto výzvou sa popasovali naši žiaci zo 7.A a 8.B triedy. Na hodine realizovali aktivity Čo oči nevidia, srdce nebolí. Poznali a skúmali pomocou pracovného listu Život vecí, ktoré majú doma a spoznávali hlavné fázy života vecí okolo nich. Postupne strihali, lepili a tvorili pojmové, myšlienkové mapy z daných informácií. Ich plagát sa postupne zapĺňal informáciami. Potom hľadali súvislosti a na základe pracovného listu Osud sveta zisťovali, ako to s našou planétou Zem bude vyzerať v budúcnosti. Pri tejto aktivite žiaci čítali s porozumením text a pracovali s informáciami, ktoré vyplývali z grafu. Rozvíjali si environmentálnu, čitateľskú, ale aj finančnú gramotnosť. Napríklad zistili, že v roku 2017 bolo potrebných 2,8 planét pre jedného obyvateľa žijúceho na Slovensku, pričom na Srí Lanke to bolo 0,9 planét. Veríme, že do kampane a jej aktivít sa zapoja aj ďalší žiaci našej školy a že spolu so svojimi vyučujúcimi budú netrpezlivo čakať na ďalšie vyhlásené výzvy.

        • POZVÁNKA
          • POZVÁNKA

          • Vážení rodičia,

            srdečne Vás pozývame na plenárne ZRPŠ, kroré sa uskutoční v pondelok 19.septembra 2022 o 16.00 hod. v školskej jedálni. Po skončení plenáreho ZRPŠ sa budú konať triedne rodičovské schôdzky v kmeňových triedach žiakov.

            Program plenárneho ZRPŠ:

            1. Otvorenie
            2. Informácia riaditeľky školy k správe o výchovno-vyučovacích výsledkoch a podmienkach  činnosti za šk. rok 2021/2022 a k organizácii vyučovania v školskom roku 2022/2023
            3. Informácia školskej psychologičky a školskej špeciálnej pedagogičky o ponúkanom poradenstve 
            4. Informácia o hospodárení Rady rodičov za obdobie od 1.9.2021 do 31.8.2022
            5. Schválenie rodičovského príspevku na tento školský rok 2022/2023
            6. Rôzne (príspevok z 2% z dane; stravovanie v školskej jedálni, informovať bude p.Jaroslav Lašák; a.i.)
            7. Diskusia
            8. Uznesenie
            9. Záver

            Využite možnosť informovať sa. Vaše otázky nám môžete poslať prostredníctvom EduPage do pondelka 13.00 hod. alebo položiť v diskusii počas plenárneho ZRPŠ.

            Tešíme sa na Vašu účasť!