Naša škola sa aj tento rok zapojila do celoslovenskej kampane Dňa Zeme 2021 s názvom „Obnovme našu Zem“. Tento deň si pripomíname hlavne preto, aby sme si dôsledne uvedomili svoju bytostnú závislosť na cenných daroch, ktoré sú nám prostredníctvom Zeme poskytované. V kolobehu bežných dní sa zamyslime nad tým, že rovnováha všetkého živého na tejto našej krásnej planéte je vzácna, obdivuhodná, no veľmi, naozaj veľmi krehká. Chráňme jej poklady pre budúce generácie ľudí a pre všetky živé tvory.
Výrazné klimatické zmeny, zhoršovanie životného prostredia narušili prirodzené väzby a fungovanie ekosystémov, čo vedie k novým chorobám – už naozaj dlho nás kvári pliaga koronavírusu. Ústrednou témou Dňa Zeme je Obnova našej Zeme. Pripomína nám príležitosti, ktoré sú pred nami. Musíme obnoviť našu Zem nielen preto, že nám záleží na prírodnom svete, ale aj preto, že v ňom žijeme. Každý z nás potrebuje zdravú Zem – zdravá planéta nie je možnosťou, je to nevyhnutnosť!
Vo štvrtok žiaci 8.A a 8.B triedy v chemickom laboratóriu obnovovali našu Zem, robili hókusy - pókusy. Vyrábali kyslík chemicky, ale takýto kyslík by na planéte dýchať nechceli. A čo s nadbytočným oxidom uhličitým? Toho sme tiež vyrobili dostatok. Podporili sme globálne otepľovanie! Zamysleli sme sa aj nad okysľovaním oceánov a o týždeň sa pozrieme na našu mušľu, ktorú sme ponorili do morskej vody, ale aj do vody plnej kyseliny. Čo myslíte, kde sa bude mušli dariť lepšie? Potom si ôsmaci pripravili eko- plastelínu. Na záver sa popasovali s Kvízom o planéte Zem, kde ich čakalo 7 otázok. Na všetky otázky správne odpovedali iba dve žiačky, Eliška Gajdošová a Nikol Fábryová z 8.B triedy. Blahoželáme im a ako odmenu získajú diplom a sladkosť. Anglické texty našim ôsmakom nie sú cudzie a o problematike zmien v životnom prostredí niečo vedia aj v cudzom jazyku.
Ani naši najstarší žiaci 9.A a 9.B triedy nezaháľali. Čítali komix Hrdinovia klímy, ktorý sme získali z environmentálneho projektu. Potom spolu diskutovali o problematike klimatickej krízy, ktorá sa týka každého z nás. Teplota na Zemi stúpa. Trpia zvieratá aj rastliny. Mnoho druhov vymiera. Keby nebol covid, táto téma by plnila sociálne siete. Na našej škole sa o klimatickej kríze naši žiaci oboznamujú na hodinách biológie, chémie, geografie, slovenského jazyka a literatúry, informatiky a výtvarnej výchovy. Na hodine slovenského jazyka a literatúry deviataci pracovali aj s edukačným projektom Pre lepšiu budúcnosť Zeme. Hravo sa dozvedeli základné informácie o klimatickej zmene a ako môže každý jeden z nich planéte pomôcť. Na záver pár slov na zamyslenie:
„Najväčšia chyba je neurobiť nič v presvedčení, že toho môžeme urobiť len málo.“