Na hodinách chémie naši siedmaci objavovali čaro chémie. Aký je rozdiel medzi fyzikálnym a chemickým dejom? Prečo spájame informácie z fyziky a z chémie? Žiaci si pripravili aparatúru na sublimáciu jódu a kyseliny benzoovej. V kadičke po zahrievaní látok krásne snežilo alebo sa nám objavila fialová hmla. Po ukončení reakcie sme na stenách kadičky a varnej banky uvideli vykryštalizované kryštáliky jódu a kyseliny benzoovej. Ďalšou oddeľovacou metódou bola kryštalizácia a žíhanie modrej skalice. Najprv sme si látku rozdrvili v roztieračke s roztieradlom a potom sme ju žíhali nad plameňom. Farba látky sa zmenila z modrej na bielu a po nakvapkaní vody sme vytvorili nasýtený roztok, ktorý sme nechali v laboratóriu vykryštalizovať. Naspäť sme získali modrú skalicu, ktorú budeme opäť pri pokusoch využívať.
Deviataci zase objavovali čaro sacharidov, cukrov. Skúmali vlastnosti monosacharidov a polysacharidov. Mali k dispozícii roztoky glukózy, fruktózy, sacharózy, maltózy, laktózy a škrobu. Škrob získali aj zo zemiaka, ktorý dekantovali. Farebné reakcie robili pomocou Fehlingovho a Lugolovho roztoku. Pomocou škrobu vyrobili lepidlo, ale aj plast.
Žiakom ďakujeme a tešíme sa v laboratóriu na ďalšie bádanie.