18.06.2021 žiakom našej školy predstavila Šermiarsko-divadelná kumpánia Via Historica štylizovanú hodinu vlastivedy a dejepisu so zameraním na slovanské dejiny. Žiaci mali možnosť vidieť dobové kostýmy, historické zbrane i šermiarske súboje v humorných divadelných scénkach. Zážitkovou formou sa dozvedeli niečo o našej histórii.
Rovesnícky program
V pondelok, počas piatej vyučovacej hodiny, sme si so žiakmi prvého a deviateho ročníka urobili malý rovesnícky program. Žiaci 9.B zavítali do 1.A, kde sme mali spoločnú hodinu. Každý deviatak si našiel "svojho" prváčika a spoločne sedeli v lavici. Prečítali sme si nahlas rozprávku o Červenej čiapočke. Čítali sme na striedačku prváci a deviataci a veru dvaja prváčikovia deviatakov príjemne prekvapili svojim čítaním. Sú to Ela Duchovičová a Viktor Vida. Za svoje pekné čítanie si vyslúžili malú odmenu. Potom dvojice spoločne skladali rozstrihané obrázky a skladali slová a vety z písmenkovej cestoviny. Hodina nám rýchlo ubehla a veľkáči majú svojich nových malých kamarátov a prváci zasa svojich ochrancov, hoci už len nakrátko.
Pasovanie na „Úspešného prváka“
Po dlhom čase sme sa mohli stretnúť, pri dodržaní všetkých hygienických opatrení, na jednej milej akcii. Naši prváčikovia nezažili ani rozprávkový zápis ani pasovanie na prváka a preto sme sa rozhodli, že im pripravíme aspoň pasovanie na „Úspešných prváčikov“. To nám však museli dokázať. V školskej jedálni sa stretli rodičia a starý rodičia našich prvákov, aby sa pozreli na svoje ratolesti, vnučky či vnúčikov. Najprv sa nám každá trieda predstavila veľmi peknou básničkou. Potom už museli dokázať, či sú úspešní prváci v disciplínach, ktoré im pripravil školský parlament. Skladanie slov vo vete do správneho poradia, počítanie príkladov, orientácia v bludisku a správne vyfarbený obrázok zabezpečili každému bližší postup k pasovaniu. Poslednou disciplínou bolo čítanie náhodne vybratého slova. Kto však povedal básničku, mohol sa z čítania vykúpiť. Mali sme až troch odvážlivcov, ktorí vystrúhali také básničky, že nám „padla sánka“. Potom už nič nechýbalo, aby náš kráľ pasoval deti na „Úspešných prváčikov!“ a od dvorných dám každý dostal certifikát a odznak s logom našej školy. Za statočnosť a výdrž dostali všetci aj sladkú odmenu. Ďakujeme všetkým milým rodičom a starým rodičom, ktorí vytvorili perfektnú atmosféru. Síce sme nemohli mať ani diskotéku, ani sme nemohli rodičov ničím ponúknuť, ako po iné roky, teší príjemná odozva od rodičov a starých rodičov. Veď čo je väčšia odmena, ako keď vám stará mama so slzami v očiach ďakuje, že mohla vidieť svojho šťastného vnúčika. Ďakujeme školskému parlamentu, pánovi školníkovi, Martinovi Ťažiarovi za ich čas, námahu a vedeniu školy za podporu.
Keď nemôžeme do galérie...
Tak sme si povedali, keď nemôžeme ísť do galérie, tak si ju vyrobíme my. Žiaci šiesteho ročníka, dostali úlohu vyrobiť si oblečenie z obdobia Ríma alebo Grécka. Prekvapili nás svojimi jedinečnými nápadmi a kreativitou. Pomohli aj rodičia a starí rodičia, čo nás veľmi teší. Vo vestibule školy sme potom vytvorili výstavu „živých sôch“ – vojaci, bojovníci, panovníci, ctihodní občania, bohovia a bohyne, Kleopatra.... všetci pózovali v našom školskom vestibule. Samozrejme, že naša galéria mala aj svojich návštevníkov – všetkých žiakov z ročníkov 1.-4. Najviac boli uchvátení naši prváčikovia, ktorí však ukázali, že prvý ročník zvládli bravúrne, lebo si vedeli prečítať všetky popisy našich sôch. Obrazovú dokumentáciu z našej galérie si môžete pozrieť vo fotogalérii.
MDD
Ani tento rok sme nezabudli na najobľúbenejší sviatok našich detí. Pani učiteľky a pán učiteľ z prvého stupňa si pripravili pre svojich žiakov zábavné aktivity, zahrali si spolu spoločenské hry v triedach, zmerali si aj sily v športových aktivitách vonku, niektorí si pochutnali na opekačke, na sladkých muffinoch alebo pátrali po indiánoch. Za svoje výkony boli deti odmenené sladkými maškrtami, ale aj zmrzlinou. V ŠKD pani vychovávateľky pripravili športové popoludnie, ktoré zakončili diskotékou.
1 Deň Zeme NESTAČÍ
Naša škola sa rozhodla pridať k iniciatíve, ktorej konečným cieľom je záchrana planéty. Staňme sa
súčasťou globálneho hnutia „NA ZÁCHRANU NAŠEJ PLANÉTY“. Prvou podmienkou zlepšenia je, aby
bolo vôbec čo zlepšovať. Teda je nutné udržať život samotný. Preto sme v obč. združení Happy World
Initiative vytvorili sekciu GEPS - Global Enviro Patrol System. Jej úlohou je –neformálnym vzdelávaním
mládeže, dosiahnuť zmeny správania a vďaka tomu dosiahnuť pozitíve zmeny v ochrane planéty.
Vo filme: „David Attenborough: Život na našej planéte“, sir David Attenborough zdieľa svoju víziu
lepšej budúcnosti. Všetci môžeme pomôcť dosiahnuť túto budúcnosť prostredníctvom našich
kolektívnych a osobných akcií. Premietaním filmu docielime pozitívne zmeny v rozmýšľaní našich
žiakov. Dôležité je, aby ľudské spoločenstvá dosiahli udržateľný spôsob života a tým zaistili znesiteľný
život na Zemi pre budúce generácie aj pre iné prírodné spoločenstvá. Ale planéta nečaká , a preto
sme sa rozhodli konať.
Na hodinách biológie si žiaci deviateho a ôsmeho ročníka pozreli film, ale aj prezentácie, ktoré autor
filmu pridal ku metodickým materiálom. Spoločne sme o problematike diskutovali a vytvorili sme
akčný plán nášho študenta s názvom „Kroky k zmene“. Tento projekt bude zdobiť chodbu našej školy.
Žiakom ďakujeme za prácu na projekte a dúfame, že záchrana planéty v obnovovaní jej
biodiverzity a ekosystémov začala svoju reakciu. Pri tvorbe projektu pomáhali: Eliška Michalovičová
a Veronika Vidová z 9.A, Simona Briatková z 9.B, Tereza Gajdošová, Lucia Daňová, Sofia Ďurejová
a Veronika Dudášová z 8.A triedy.
Na záver pár slov od autora filmu: „Mladí ľudia sú budúcnosťou našej planéty. Musíme ich vybaviť
informáciami, dať im nahliadnuť do problémov a dať im praktické zručnosti, a postarať sa o to, aby
pochopili význam biodiverzity pre prežitie ľudstva“.
Nová Hviezdička školy
Milé deti, z minulých rokov poznáte súťaž Hviezdička našej školy. V tomto školskom roku by sme tejto súťaži chceli dať trochu „iné šaty“. Takže prosím deti, ktoré vedia pekne spievať, aby sa prihlásili u svojej pani učiteľky triednej, pána učiteľa triedneho alebo u pani učiteľky Oršulovej. Potrebujeme vedieť názov skladby, akú budete spievať, ak máte podklad bez spevu – bolo by to super, ak nie , pomôžeme vám pohľadať. Ďalej prosíme deti, ktoré nevedia spievať, ale dokážu imitovať nejakého speváka, speváčku, skupinu (oblečenie, pohyby, vizáž...) – aj vy sa môžete prihlásiť. Podrobnejšie informácie dostanete u pani učiteľky Oršulovej. Tešíme sa na vaše vystúpenia.
Zber papiera – vyhodnotenie
Milí žiaci, pred pár týždňami sme vyhlásili zber papiera. V tom čase sme ani nedúfali, ako aktívne sa zapojíte. Nenaplnili sme jeden, ale dokonca dva kontajnery. Vaše nasadenie a záujem sa prejavili aj v medzitriednej súťaži a v súťaži jednotlivcov. Ďakujeme Vám, ale aj Vašim skvelým rodičom a aktívnym starým rodičom, ktorí vám pomohli zbierať papier v našej súťaži. Všetci dobre vieme, že víťaz môže byť len jeden. V súťaži jednotlivcov :
1.miesto - Tomáš Tonhajzer – 1.A 440 kg
2.miesto - Diana Rybárová – 1.B 382 kg
3miesto - Kevin Doboš - 4.B 297 kg
Súťaž tried:
1.miesto – trieda 1.A 1633 kg
2.miesto – trieda 1.B 1290 kg
3.miesto – trieda 4.B 541 kg
Víťazom blahoželáme a dnes im v škole pani riaditeľka odovzdala pekné ceny.
Otvorená hodina
17. máj 2021, pre žiakov pondelok ako každý iný. Nie však pre našich prvákov. Pre nich to bol deň plný očakávania. Bol to deň, keď konečne aj oni mohli ukázať, čo v škole od septembra robili, čo sa naučili. Títo prváci nemali zápis do školy, nemali pasovanie na prvákov. Pandémia všetko pozastavila. A preto prvé vystúpenie pre ostatných mohli ukázať až tento deň.
Po všetkých potrebných úkonoch, ktoré nariadilo RÚVZ v Bojniciach v súvislosti s realizáciou hromadnej akcie sa konečne pani učiteľky 1. ročníka Mgr. Ďurejová E. a Mgr. Kocáková M. so svojimi žiakmi mohli stretnúť s rodičmi. Predchádzalo tomu povinné testovanie 16.5.2021, ranné vypísanie vyhlásení, dodržanie opatrení, respirátor vo vnútornom prostredí v škole,.... ale oplatilo sa. Otvorené hodiny sa zrealizovali. Deti ukázali ako pracujú na hodinách, ako čítajú, píšu, počítajú...V závere dojali svoje mamičky, staré mamy, ale aj ocinov programom a darčekom, ktorý pripravili ku Dňu matiek.
Projekt Vodný svet
Na hodinách biológie naši piataci súťažili, ktorá skupina bude v riešení otázok najrýchlejšia. Dôležitá bola odpoveď na otázku k téme „Voda: Kto je čí potomok, Kto si na kom pochutná, Nájdi cestu kvapky, Popletené slová a Čo prezrádza jej telo.“ S otázkami sa zabavili, ale aj utužili kolektív a využili prácu v skupinách. Každá trieda vytvorila päť tímov po troch alebo štyroch žiakoch. Vybrali si medzi sebou kapitána a hra sa mohla začať. Čítanie otázok, hľadanie možnej odpovede, strihanie obrázkov a ich správne nalepenie, diskusia o problematike a na záver správne vyplnenie pracovného listu. Žiaci používali pastelky, nožnice, ceruzku a lepidlo. Po súťažení a zrátaní všetkých bodov boli vyhodnotení najlepší žiaci, ktorí získajú diplom a budú príkladom pre ostatných, že práca v skupine a schopnosť pomáhať si je dôležitá aj v kolektíve našich piatakov. Najvyšší počet bodov dosiahli z 5.A: Jakub Vida, Jakub Kluvanec, Ondrej Kušnír, Matej Dúbravský, Nella Zvalová, Lucia Fábryová, Adriána Sáričková a Terézia Ďurejová. V triede 5.B boli najlepší žiaci: Šimon Šesták, Samuel Lucas Kriška, Patrik Jankeje, Alex Homola, Dávid Pánis, Peter Pavlusík, Matúš Šnirc, Lilly Pastieriková a Emma Kolčáková. Všetkým zúčastneným žiakom touto cestou ďakujem a teším sa na ďalšie projektové dni.
Biblická olympiáda
Počas dištančného vzdelávania sme sa ako škola zapojili do online Biblickej olympiády. Pripravovali sa 4 žiaci (3 súťažiaci a jeden náhradník). Vyučujúca NBV posielala žiakom podklady a prezentácie, ďalej sa stretali cez Teams na príprave kde si robili rôzne online testy a vysvetľovali problematiku kníh určených na tohtoročnú olympiádu. Z dôvodu pandemických opatrení sa olympiáda konala online, žiaci boli zaregistrovaní cez systém edupage a v daný deň sa pripojili do systému olympiády, každý z domu od svojho počítača. Súťažiacimi boli Jozef Prášek, Jakub Gabaš, Matej Dzina náhradník Lucas Radošinský nesúťažil. Všetci žiaci sú z 9.B triedy. Všetci traja boli úspešní riešitelia, najviac bodov dosiahol Jozef Prášek. Treba vyzdvihnúť, že naša škola bola jediná zo škôl dekanátu Prievidza, okrem nás sa zapojilo ešte Gymnázium V.B. Nedožerského v Prievidzi. Celkovo zo Slovenska bolo zapojených 182 škôl.
Nebojíme sa fyziky a chémie
Chémia
Siedmaci na hodine chémia objavovali čaro oddeľovacích metód, filtrovali zmes piesku, soli a vody, následne vzniknutý filtrát odparovali a získali soľ. Do laboratórneho protokolu zakreslili filtračnú aparatúru a popísali jednotlivé laboratórne pomôcky. Potom robili kryštalizáciu modrej skalice cez nasýtený roztok a ten naliali do Petriho misiek a nechali voľne na vzduchu vykryštalizovať. Po vyučovaní nás už čakali v miskách krásne kryštáliky modrej skalice.
Žiaci ôsmeho ročníka objavovali chémiu ukrytú v periodickej tabuľke v podobe zákonitostí, ktoré vyplývajú z polohy prvkov v tabuľke a ich schopností zúčastňovať sa chemických reakcií. Vyrábali vodík z kyseliny chlorovodíkovej a práškového zinku. Ten zachytávali do skúmavky a pri plameni počuli známe „šteknutie“. Kyslík vyrobili zahrievaním manganistanu draselného, ale aj reakciou burelu s peroxidom vodíka. Reakcia, ktorá prebehla bola sprevádzaná šumením a veľkým bielym dymom. Potom sme robili plameňové skúšky pomocou uhličitanov, naučili sme sa, že sodík sfarbuje plameň na jasno žlto. Prvok, ktorý patrí medzi alkalické kovy nás zaujal najviac. Je skladovaný v petroleji, lebo reaguje so vzdušným kyslíkom. Reakcia s vodou bola zaujímavá, sodík tancoval po vodnej hladine. Následne sme urobili rozbor vody, vznikol nám hydroxid sodný, ktorý sme dokázali fenolftaleínom – roztok sa zafarbil na ružovo a pH papier na modro. Horčík ako kov alkalických zemín sme zapálili a horel nám oslnivým plameňom. Na záver sme vyrobili sloniu zubnú pastu a manganistanového chameleóna.
Naši deviataci vyrábali vzorce uhľovodíkov pomocou modelov. Postupne chápali štruktúru usporiadania väzieb v organickej chémii. Jednoduchú väzbu vytvorili na modeloch metánu, etánu, ale aj násobnú väzbu pri eténe (dvojitú) a etíne (trojitú).
Fyzika
Na vyučovacích hodinách fyziky v 6. ročníku žiaci experimentmi dokazovali vlastnosti kvapalín a plynov, určovali hmotnosť telies na rovnoramenných váhach.
Siedmaci si overili dôkaz varu vody pri nízkom tlaku, skupinovo pozorovali a vyhodnotili priebeh zmeny teploty vody v priebehu času.
Žiaci ôsmeho ročníka realizovali experimenty z optiky (lom svetelného lúča, prechod svetelných lúčov šošovkami) a pracovali so žiackou edukačnou sústavou – optika.
MATEMATICKÉ SÚŤAŽE
PYTAGORIÁDA
V školskom roku 2020/2021 sa uskutočnil už 42. ročník Pytagoriády. Pytagoriáda je matematická súťaž, v ktorej okrem správnosti vypočítaných príkladov rozhoduje aj čas, za ktorý žiaci vypočítajú dané príklady. Za správnosť a za čas vypočítaných príkladov sa prideľujú príslušné body. Výsledné hodnotenie bodov sa teda skladá z dvoch položiek: z bodov za správnosť a z bodov za čas. Účastníkmi vyššieho kola súťaže môžu byť len žiaci, ktorí úspešne absolvovali nižšie kolo súťaže.
Do vyššieho kola súťaže (okresné kolo) postúpili:
Barbora Vidová (3.B),
Monika Gašparovičová (3.B),
Filip Kováč (4.B), úspešný riešiteľ OK,
Zara Ellis Hájovská (5.A), úspešný riešiteľ OK,
Jakub Turčan (5.A), úspešný riešiteľ OK,
Adam Habrman (6.B),
Branislav Šnirc (6.B),
Šimon Baranovič (8.A),
Róbert Hurtiš (8.B).
Žiakom gratulujeme k postupu do okresného kola a úspešnému reprezentovaniu našej školy!
MATEMATICKÝ KLOKAN
Najväčšia medzinárodná matematická súťaž na svete sa tento školský rok konala 20. 04. 2021. Každoročne sa do nej zapája niekoľko miliónov žiakov na celej zemeguli. Z našej ZŠ sa zapojilo 14 žiakov (z toho 13 žiakov z 1. – 4. ročníka). Najúspešnejší boli:
Šimon Kušnír (2.A),Peter Perniš (2.B), Filip Kováč (4.B). Gratulujeme!
.
Vyučovanie od pondelka 17.5.2021
Všetky triedy sa učia podľa platného rozvrhu, ŠKD je v bežnej prevádzke.
Zákonný zástupca nepredkladá písomné vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti každý pondelok, ale po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako tri po sebe nasledujúce dni (vrátane víkendov a sviatkov). Nájdete ho v prílohe.
NOVINKY V ŠKD
V školskom klube detí sme si počas nepriaznivej situácii skrášlili a zútulnili prostredie. Priestor ŠKD sa rozšíril o jednu triedu. Zakúpil sa nový farebný nábytok, koberec, hračky a didaktické pomôcky. Našou snahou bolo spríjemniť a skvalitniť pobyt detí v školskom klube. Fotografie nájdete vo fotoalbume.
Testovanie 9-2021
Vážení rodičia,
dovoľujeme si Vám poskytnúť základné informácie o priebehu Testovania 9 – 2021. Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (ďalej NÚCEM) pokračuje v školskom roku 2020/2021 v celoslovenskom testovaní žiakov 9. ročníka ZŠ. Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ sa uskutoční 9. júna 2021 (streda) vo všetkých základných školách. Testovania sa zúčastňujú len žiaci 9. ročníka ZŠ. Náhradné testovanie sa uskutoční 25. júna 2021 (štvrtok). Náhradné testovanie je určené žiakom, ktorí sa z objektívnych dôvodov nemohli zúčastniť testovania v hlavnom termíne.
Časový harmonogram Testovania 9-2021 dňa 9.júna 2021
Matematika – certifikačný test
8.00 – 8.10 h (10 minút) – úvodné pokyny k certifikačnému testovaniu a rozdanie OHkT z
matematiky
8.10 – 8.20 h (10 minút) – rozdanie testov, oboznámenie sa s certifikačným testom
8.20 – 9.50 h (90 minút) – administrácia certifikačného testu
9.50 – 9.55 h (5 minút) – zozbieranie testov a OHkT
9.55 – 10.20 h (25 minút) – prestávka
Slovenský jazyk a literatúra – certifikačný test
10.20 – 10.25 h (10 minút) – úvodné pokyny k certifikačnému testovaniu a rozdanie OHkT
10.25 – 10.35 h (10 minút) – rozdanie testov, oboznámenie sa s certifikačným testom
10.35 – 11.45 h (70 minút) – administrácia certifikačného testu
11.45 – 11.50 h (5 minút) – zozbieranie testov a OHkT
V našej základnej škole budú žiaci počas testovania rozdelení do troch skupín, päť žiakov bude zaradených do skupiny ZZ1, kde majú na vypracovanie úloh predĺžený čas. Každej skupine bude pridelený administrátor z našej školy a pozorovateľ z inej školy v našom okrese. O spôsobe vypĺňania testov a zaradení do skupín budú žiaci informovaní učiteľom príslušného predmetu a triednym učiteľom. Priamo počas testovania sa administrátor po prečítaní úvodných informácií uistí, či žiaci pochopili, čo sa od nich očakáva a či vedia, ako majú zaznamenávať svoje odpovede do OHkT. Len na začiatku administrácie odpovedá na prípadné otázky žiakov, ktoré sa týkajú organizácie a priebehu testovania. Priebežne kontroluje správne dodržiavanie pokynov. Na testovanie žiak používa pero, ktoré píše na modro. Administrátor povolí žiakom počas testovania z matematiky používať kalkulačku a rysovacie pomôcky. Nepovolí žiakom používať mobilné telefóny, tabuľky, iné študijné materiály a pomôcky, ani vlastnoručne urobené výpisky, prehľady vzorcov, pravidiel a podobne. Posúdi a rozhodne, či žiak môže opustiť učebňu počas testovania. (Žiak môže opustiť učebňu len vo výnimočných prípadoch, napr. nevoľnosť.) Objektívne vykonáva dozor a zamedzuje odpisovaniu žiakov. V prípade akýchkoľvek nejasností sa so svojou otázkou obráťte na školského koordinátora Testovania 9 - 2021 Mgr. Darinu Oršulovú.
ZBER PAPIERA
Vážení rodičia, milí žiaci!
Papier – také obyčajné slovo. Vedeli ste ale, že jeho pomenovanie pochádza z rastliny Cyperus papyrus, z ktorej predchodcu dnešného papiera vyrábali starovekí Egypťania už pred 6 000 rokmi? Za posledný rok máte doma určite nejaký starý papier, a zamýšľate sa, čo s ním. Máme pre vás riešenie.
Pred našou školou už zaujal svoje miesto kontajner na zber papiera. A keďže sme už dávno v ničom nesúťažili, vyhlasujeme medzitriednu súťaž v zbere papiera. Takže milé deti, hor sa do toho! Môžu vám pomôcť aj vaši rodičia, starí rodičia, susedia. Trieda, ktorá nazbiera najviac papiera, bude odmenená peknou cenou, ktorá zatiaľ zostáva tajomstvom. Času však nemáme nekonečno – kontajner tu bude len do konca budúceho týždňa, teda do 14.5.2021. Kedy môžete papier priniesť? Ráno v čase od 6,30 hod do 8,00 hod a popoludní od 13,30 hod do 15,00 hod. Ohláste sa u pána školníka, on to bude mať všetko pod kontrolou. Ideálne je, keď doma papier odvážite.
Viete, že na záchranu jedného stromu musíme vyzbierať 125 kg starého papiera? Tak koľko stromov spolu zachránime?
Deň matiek
Vyučovanie od pondelka 10.5.2021
Všetky triedy sa učia podľa platného rozvrhu, ŠKD je v bežnej prevádzke.
Zákonný zástupca nemá povinnosť sa testovať, predkladá v pondelok 10.5.2021 a potom po každom prerušení školskej dochádzky v trvaní viac ako 3 po sebe nasledujúce dni (vrátane víkendov a sviatkov) vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti, žiakom bude rozdané v škole a nájdete ho aj v prílohe.
Podrobnejšie o štúdií PIRLS
Na našej škole sa uskutoční medzinárodná štúdia PIRLS 2021. Toto meranie uskutočňuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu prostredníctvom NÚCEM.
Štúdia PIRLS skúma čitateľskú gramotnosť žiakov 4. ročníka základných škôl.
Testovanie štúdie PIRLS bude v termíne 5.mája 2021 trieda 4.A a 6. mája 2021 trieda 4.B od 9.00 hod. Testovanie pozostáva z 2 častí testu po 36 minút. Žiaci vypracujú otázky k dvom literárnym ukážkam. Testov je viac variantov, takže rôzni žiaci budú čítať rôzne texty a odpovedať na rôzne otázky. Následne po testovaní vyplnia: Dotazník pre žiaka.
Súčasťou merania je aj Dotazník pre rodičov. Je na výber v papierovej forme alebo online cez internet. Keďže cieľom PIRLS nie je hodnotiť jednotlivých žiakov ani školy, ale vzdelávací systém ako celok, uisťujeme Vás, že výsledky merania PIRLS 2021 nebudú zverejnené za jednotlivých žiakov, učiteľov alebo školy, ale v agregovanej forme za celé Slovensko a kategórie škôl, ktoré boli určené pri výbere vzorky.
Ďakujeme rodičom za vyplnenie dotazníka. Žiakom prajeme úspešné testovanie a získanie nových skúseností.